WukoljinStan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

WukoljinStan


 
HomeHome  portalportal  GalleryGallery  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Bor

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin




Bor Empty
KomentarNaslov komentara: Bor   Bor Zzzzzr10Sat Apr 20, 2019 7:02 am

Bor u groblju

Pitao sam Avdu,rah. Amidu od moga oca rah. koi je zivio oko 90 godina a umro je 80-h god. u proslom vijeku,cuvali smo skupa 66 i 67 ljeti i ja sam stalno ga zapitkivao svasta,vjerujem da sam bio dosadan,ali nisam to primjecivao na njemu.Jednom ga pitam za ovaj bor,kako si zapamtio ovaj bor?Isto kao i ti,rece Avdo.Jesuli ti pricali,tvoi,stari,kako ga oni pamte,jesu,kako nisu,moj djedo,Saban,kaze da su takav bor zatekli u selu,selo je bilo naseljeno ali i odavno napustano pa je suma bila porasla,svuda je bila suma,samo su 2 covjeka ostala,nisu htjeli da idu sa svojim,jedan Herak i jedan Dobro,dobro je nesto na Gradenju i kasnije nadena mu glava,nesta ga pojelo i zato se ono brdo zove -DOBROVA-GLAVA- A Herak je presao na Islam i ozenili su ga iz K. Dola.
Ima puno prica o selu,svasta se desavalo,dobra i zla a eto i taj bor,kada bi znao pricati,pamti on vise nego ja,pa se nasmija Avdo.Kako se prije radilo da ti samo diete znas.Posijemo u planini psenicu i jecam,uvijek smo morali prvo jecam ovrhti da ima dosta slame da narod ima gdje spavati,kada bude zetva psenice a cura-djevojaka dode i preko 200 da zanju,sijelo pocne uvece i sunce izutra ogrije po kolu a kolo i dalje kola,nece niko kuci.Tako je bor zivio toliko dugo da ga niko nije pamtijo kao mladeg ili malog,ove godine zavrsijo,neko je palijo korov u Groblju,vatra je dosla do stabla,koe bilo osteceno,usled vise puta udaranje groma u njega i tako se bor lahko zapalijo i izgorijo.........




Bor 57240515
Bor 56476710
Bor 56533710Bor Bor11
Na vrh Go down
 
Bor
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
WukoljinStan :: Stare-Price-
Idi na: