WukoljinStan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

WukoljinStan


 
HomeHome  portalportal  GalleryGallery  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Lov

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin




Lov Empty
KomentarNaslov komentara: Lov   Lov Zzzzzr10Wed Jan 26, 2011 3:04 am

Lov

Lov u Luci bio je od postanja prisutan.Lucanima nije lov bio sport,vec jedan od izvora prehrane mesom.
Slusao sam od starih lovaca da su se divokoze izmedu dva svjetska rata bile vec zatrle na prostoru oko Luke pa sve do Klotivca i Visegrada.
Zbog stalnog prisustva lucana u lovu,oko lova ima i najvise prica u Luci.
Mnoge dobre price se vec zaboravljaju,jer se ne prenose sa koljena na koljeno.

Najzanimljivija je svakako prica jednog lovca iz Luke,koji se bratimio sa lovcem iz Jagostica u ne bas tako davnom vremenu.
Bilo je jos prica o susretima lovaca preko Drine.

Pricao mi je jedan Lucanin,sada rah.da je on kao momak,bio se poceo aktivno baviti lovom,zivio je ljeti na planini
pa je cesto bio u prilici da se nade u lovistu.

Kazivanje:
Jedno jutro poranio sam u Brestovik.Bilo je rano proljece,mladika i cvijece procvalo na sve strane.Dodem do vode u Brestoviku i malo popravim cesme,kojih je tada bilo 7.
Uzmem Abdest i klanjam rani sabah,cinilo mi se da stalno cujem Ezan,jer se tada vise pricalo o Dzami u Brestoviku.
Miris proljetnog cvijeca na sve strane,topal vjetar lagano puse sa juga.
Bas mi godi ovo jutro pomislih.
Penjuci se uz Handzaca poljanu,prema gornjem Brestoviku,ugledah srnu koja vec prevaljuje krajnju kosu na Brestoviku.
Usporim korak i dam se sav u oprez.
Kada sam se popeo na poslednji prevoj,ugledah u poljani srnu,kako nesto brsti.
Posto je bilo proljece,srne su bile mrsave a boja zelena.

Naslonim pusku na jedan panj i pocnem lagano nisaniti,posto me srna nije primjetila.
Imao sam dovoljno vremena.
Taman dok sam ravnao prvi sa drugim nisanom i mjestom na srni gdje cu gadati,pred mojim ocima ukaza se djevojka.Djevojka je bila dobro razvjena,crne i debele obrve,sa raspustanom kosom na sve strane,odjecu kao ni tielo sem lica nisam vidio.
Uplasih se,vidis mogao sam nepaznjom ubiti djevojku,pomislih.

Spustim pusku pored sebe da bolje vidim sta radim.Vratim pogled prema srni i vidim da i dalje srna bezbrizne brsti neki grm.
Mozda su mi oci bile zamaglile,pomislih,pa opet pocnem nisaniti kao i prvi put.
Ista se slika i drugi put ponovila,ovaj put poceh razmisljati,dali se danju moze priciniti,prikazati ili sam gresnik,jer ovo je vrijeme,kada se srne koze.
Odlucim jos jednom ponoviti isto.
Ponovo ravnam nisane i metu,ponovo mi pred ocima,mjesto srne,ukazuje se djevojka.
Brzo sam ispraznijo pusku,tako jako da me cula srna,koja me samo gledala,uopce nije pokusala da bjezi.
Ovaj put,pobjegao sam ja.Uzmem pusku preko sredine i trkom kuci.
Ispricam sta mi se desilo.Niko me nije ozbiljno slusao,mislili su da sam negdje spavao.
Drugog dana,rano ujutro pita me otac gdje sam to tacno vidio.Objasnim u detalje a otac,otjera stoku da cuva bas na to mjesto i odmah po dolasku nade malo lane koje se juce tu rodilo....



Na vrh Go down
 
Lov
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
WukoljinStan :: Lovacke- price-
Idi na: