cibeg Admin
| Naslov komentara: Oprez: U prerađevinama i pokvareno meso Tue Nov 17, 2009 7:21 pm | |
| Mesne prerađevine: Neugodan miris neutralizira se dodacima Oprez: U prerađevinama i pokvareno mesoKao sirovina koriste se kožice, vratovi, vezivna tkiva Mesne prerađevine kao što su salame, sudžuke, hrenovke ili paštete koje konzumiraju građani BiH prave se od mesnog otpada, tvrde u udruženjima potrošača.
Kako navode, meso treće kategorije, tzv. mehanički otkošteno meso (MOM), i to uglavnom od krilaca, leđa, karlice, vratova, vezivnih tkiva, kožica... završava u mesnim proizvodima.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača Kantona Sarajevo, kaže da je to moguće zato što država putem inspekcija ne kontrolira dovoljno proces proizvodnje.
Razna oboljenja
- U mesne proizvode 100 posto se stavlja taj otpad. Sve ono što nije moguće prodati, završi kao sirovina za pravljenje pašteta ili roštiljskih proizvoda - ističe Lakota.
Prema njegovim riječima, zbog takvih proizvoda svake godine nastaju razna oboljenja kod potrošača.
Iako napominje da ima izuzetaka, i Dragutin Bošković, predsjednik Pokreta potrošača Republike Srpske, tvrdi da se mesne prerađevine uglavnom prave od otpada.
- Stavlja se i meso koje nije moguće prodati i koje se već počinje kvariti. Neugodan miris neutrališe se raznim dodacima. Imali smo slučaj da se pri ispitivanju ti dodaci odstrane i da se u toj prostoriji od smrada ne može opstati - kaže Bošković. [/b]
Nelogična cijenaDodaje da je u razgovoru s tehnolozima mesnih proizvoda saznao da se od 100 kilograma mesa može napraviti 200 kilograma salame. Nelogično je, kaže on, da kilogram nekog gotovog proizvoda, kao što je salama, košta manje nego što košta kilogram sirovog mesa. - To je znak da se upotrebljavaju razni dodaci i nekvalitetna sirovina, kao što su kožice, a za viršle se koriste čak i pileće nožice - tvrdi naš sagovornik. Ostatke ne jedu ni životinje O kvalitetu mesnih prerađevina i sirovina koje ulaze u njihov sastav vode se razne polemike. Tako je, naprimjer, mehanički otkošteno meso jedno vrijeme bilo zabranjeno u Srbiji, a u razvijenijim zemljama kao što su Francuska, Njemačka, Holandija, zabranjeno je čak i u hrani za mačke i pse. | |
|