WukoljinStan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

WukoljinStan


 
HomeHome  portalportal  GalleryGallery  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Stara Luka

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin




Stara Luka Empty
KomentarNaslov komentara: Stara Luka   Stara Luka Zzzzzr10Sat Mar 21, 2009 6:14 am

Stara Luka STARASLIKALUCANA
STARI PRAVI LUCKI LOVCI,SLIKA JE NASTALA IZMEDU 50 I 60 GODINA.

Stara Luka BOSANSKASOBA-1

Luka prije 50 godina


Luka
je krajnje selo Srebrenicke opcine prema Zepi,na kraju moga pamcenja
imala je oko 120 kuca,nalazi se medu brdima,Hum,Borovac,Gradac
JASIKOVICA i Klis,ispod sela protice Drina a Iznad sela nalazi se
planina.Luka je gusto naseljena sa gradevinama od Drveta i kamena.u
selu uspjeva skoro svako voce koje uspjeva u BIH tako su bile poznate
Lucke sljive.Stocarstvo je bilo jedini izvor novcani prihoda.Lucani su
zivjeli iskljucivo od poljoprivrede i stocarstva.Ja se sjecam od 1955
god. na ovamo u tim kasnim godinama u Luci je bila svaka kuca pokrivena
drvenim krovom (sindrom) koja se sastojala od kamenog suhog zida
(podrum) a iznad podruma je bilo sve iskljucivo od drveta,kuce su imale
mahom dvije sobe na jednoj polovici a na drugoj ognjiste gdje se
spremata hrana i kada je lijepo vrijeme oko ognjista bi se dugo
sjelilo.Svaka kuca je imala ulazna i izlazna vrata.U Luku se tada moglo
doci jedino pjese a jedini nacin da se nesto dotjera u selo je bijo sa
konjima sto znaci da je u Luku bilo moguce doci jedino konjskim putem
sa svake strane.


Poslije drugoga svijetskog rata u Luci se
odma napravila osnovna skola i Dzamija koje su jedino bile pokrivene sa
crijepom.Za gradnju Dzamije MZ Luka je imala dosta problema pa je zbog
pomenute Dzamije nas efendija Idriz robijo 4,5 godina zatvora a moj
amida Adem 6,5 u Tuzli i Foci.LJudi su se puno vise postovali nego
danas,posebno stariji.Sjecam se sjela stari ljudi jer mi je to bilo
poslastica da se kao djete nekako nadem u njihovu sjelu i slusam
razgovor stari ljudi, sto mi je sve to skupa bilo zanimljivo.Kada je
ramazan ili u zimskom periodu,sjela su bila instiktivno po nekom
redosledu,kada se sjelo zavrsava neko bi uvijek od prisutni rekao sutra
sjelo kod mene i tako bi bilo,medu njima bilo je i par ljudi koji su do
zadnjega dana nosili crne caksire (gace) zatim bijela kosulja sa malom
kragnom i preko crni prsluk oko pojasa bensulah od crvene kadife koji
je imao depove za novcanik,za kutiju duhansku za cakmak i kresivo sa
trudom za palenje vatre.Stari ljudi su imali duge brade,koje su
zasjecali sa dovom i kada pusti bradu to je bijo znak da se sprema za
drugi svijet i od tada bi bijo puno vise postovani u svom drustvu i
okolini.Vjerujte da su tada stari ljudi bili puno uredni i cisti nego
danas obicni da nekazem i stari ljudi,brade su bile posebno fino
uredene ugladene, imale su stalnu njegu vlasnika.


Kada bi
ljudi dosli na sjelo,ispod prozora posjedaju stariji i efendija a sa
strane ostali,nije bilo kreveta samo duseci rucno radeni od vune domace
,na sredinu sobe malo blize starim ljudima bi se postavljala Mangala
koja je bila puna bukova zara,da soba bude ugodnija za sjelo i da se
lakse pale lule i cibuci,zar bi so tokom sjela dva-tri puta
promjenila.Tokom sjela pricalo se cesto ozbiljne stvari ali su znali i
da se sale,sjecam se jednom u mojoj kuci Memisago rah. kaze E-jah
jah-jah a Huso rah.na-hajr sokole sta si sanjo,EH-kad bi smijo pricati,

svi
malo zastase a on opet Eh-jah a Huso insala reci sta je god, njegov
brat rah.Mulanazif, pusti Huso cotiju,a Memisago uh-uh-uh nahajr opet
Huso,on je bijo nestrpljiv a Memisago i poce, moj brate sanjam ja u
nekoj lijepoj basci,aferim Husoce nestrpljivo,pa sve cvijece oko
mene,kad odjednom prelijepa devojka naide pa pravo meni, a ja odmah
prijonu na posao a Huso ce e- pa masalaah, Mulanazif dodade ehe -
hhe-he jedino mu je jos to ostalo samo jos moze sanjati a onda se svi
pocese smijati,ljudi su izmisljali cime bi se i druge nasmijali,bilo je
milina njih slusati i biti prisutan u tom sjelu.Ako bih se neko
zavadijo odma su tjerali da se zavadeni pomire. a niko radi zena nije
imao obraza da komsi nejde ili ne govori sto su him zene posvadane na
to se uopce nije obracala paznja.

Nisam cuo da neko zna zasto
selo nosi takvo ime Luka,ali od prilike znamo kada je naseljeno
Muslimanskim stanovnostvom,u Luku su dosle porodice uglavno iz Srbije
iz Hrastista,JAGOSTICA I Uzica,nas otac svih Begica BEGO je dosao iz
Uzica 1776 god.nastavicu.



Admin: komentar modifikovan dana: Mon Sep 07, 2009 1:42 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Admin
Admin
Admin




Stara Luka Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Stara Luka   Stara Luka Zzzzzr10Sat Mar 21, 2009 6:15 am

Stara Luka SPALJENALUKA-1-1-1-1
OSTALI SU SAMO ZIDOVI OD LUKE KOJA SE POMINJE.
Luka kao ni mnoga druga sela nije imala prodavnicu,jer su komunisti poslije rata naredili da privatnik nemoze imati prodavnicu niti kakvu trgovinu,tako je Mulanazif Begic i Hakija morali da zatvore svoje ducane i Osman Mujic,Hasibov otac,do tada u Luci su bila 3 ducana.

Stara Luka DUCANULUCI
Poslednji ducan u Luci...

Nakon desetak pa i malo vise godina komunisti rjesavaju problem prodavnice tako sto je otvaraju u kuci Izeta i Sacira Begica a u prodavacu dovode iz Kruseva Dola Hasiba Omerovica Zaimova sina,inace Zaim je bijo jako ugledan u regiji, to je vjerovatno bijo kljuc da njegov sin dobije takvo odgovorno radno mjesto u to doba.Tog vremena ja se sjecam,prodavnica je bila u podrumu.Hasib je posteno radijo i bijo je cijenjen medu ljudima,neznam koliko je godina radijo a onda je vjerovatno rjesijo da seli u Srebrenicu pa komunisti opet imaju problema koga sada da postave.Ima ljudi koji mogu to prihvatiti ali him nisu pogodni radi vjerske strane i tada se za to mjesto bore tri covjeka iz Luke na kraju pobjeduje Edhem Delic jer je on jedini bijo prvoborac oslobodilackoga rata.Edhem je vrlo brzo postao ugledan i uticajan covjek u Srebrenickoj regi i reko bih da je bijo do kraja zivota medu prvim ljudima koje Luka ikada imala.Edhem je bijo mudar i dosta je pomagao Luci i Luckom narodu,mnogima je spasijo leda od policije tadasnje rankoviceve.Edhem u nekom kasnijem periodu preseljava prodavnicu u Herake u kucu Asima Durakovica i tamo je imao odredeni problema izmedu ostaloga i kradu iz magacina.Nakon nkoliko godina vladavine Edhemove u Luci
Edhem dobiva ponudu iz Srebrenice da preuzme Gvozdaru u Srebrenici tada najacu radnju u gradu.Normalno on to prihvata i seli sa porodicom u grad i dobro se snalazi ali svoju MZajednicu nikada nije zaboravijo i dalje mnogima pomaze jer je bijo medu prvim licnostima u Srebrenici.Razne igre se igraju ko da uskoci na Edhemovo mjesto u prodavnicu jer je vazda bilo privlacno,ima vise javni i tajni kandidata,medu njima i novi sakriveni komunista,borba traje oko 3 mjeseca i tada neki Begici uspjevaju da se ponovo vrati njihov uticaj u svakodnevni zivot u Luci pa i u Srebrenici u toj borbi za to radno mjesto pobjeduje Kadrija Begic sin cuvenoga Mulanazifa,koji prodavnicu drzi do kraja njejnoga postojanja.Idriz je drzao Dzamiju,Kadrija prodavnicu a jedno vrijeme Munir skolu to je bijo povratak nasi u Luci.Roba se dogoni iz Srebrenice direkno sa konjima,glavni dobavljaci su srbi iz Podravanja.Bila je Luka pa i druga mnoga sela potpuno zabacena od zivota.U Srebrenicu se islo iskljucivo pjese.Uzi dijo grada je bijo pokockan a nigdi nije bilo ni metra asvalta u tom vremenu nekako se pravi makadamski put prema Jadru.
Vjerujem da je svako u tim vremenima dobro zapamtijo svoj prvi odlazak u Srebrenicu,put je bijo dug dobra hoda 6h. u jednom pravcu, Ja pamtim svoj prvi odlazak imo sam 9 god.i danas mi je to sve zanimljivo i posjeca me na jednu surovu proslost za seoski narod.

Stara Luka GORNJIIGRISNJIK-1-1-1

Sjecam se kada su poceli autobusi da voze do Jadra,gdje su bile samo Drinine stale,pa se tako put pomico,do LJeljandola a onda se pojavljuje Boksit i spaja se put sa LJeljandola preko Bogodola sa putem koji vozi rudu sa Paleza,tada krecu i autobusi,Srebrenica -Vlasenica,preko Bogodola i prvi sretnici iz Luke,imaju srecu da dodu autobusom do Bogodola sto je znacilo voznje vise od pola puta,to je ipak bila pomoc i za nase selo,islo se brze i malo lakse.Zanimljivo da su do skora u Srebrenici radili autobusi Strela-Valjevo.Put se pomice prema Stublicu,reko bih od lagera do lagera,kada je dosao pod Stublic,gdje se odvija dijo za Radavu,tada dolaze i prvi kamijoni robe za prodavnicu u Luku do pomenutog raskresca a odatle voze Lucani i Krusevci sa volovima i konjima,posebno se lahko vozila roba zimi,jer bi se ugazila dobra prtina pa su ljudi na jedan par volova stavljali preko deset metara tereta,sjecam se pri istovaru robe u prodavnicu neki Lucani su sa lakocom unosili po 100kg a Himzu Mustafica gledao sam sam kada unosi bure ulja od 200lt,danas bi to bijo samo san.Put se pomice na Stublic,prvi radnici spavaju pod satorima a prvi kuhar je bijo moj Amida Adem,rah.,to je i ujedno pocetak veze Luke sa svijetom.Drina firma,ozivljava i tada prima par Lucana u radni odnos,mahom sjeca sume,ali ni taj posao mnogi nisu mogli dobiti,na Stublicu dugo vremena su bili radnici a barake neke su docekale i protekli rat.Kada je put presao na Sarenu bukvu,vise nije bilo znacajni problema,bilo je lakse prodavati gradu i stoku,vise bilo zaposleni pa se u Luci osjetijo napredak,sto pokazuje i masovnije skolovanje djece. Ovo je bilo ukratko o proteklom vremenu.Bice jos o Luci dosta.



Stara Luka ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzStara Luka Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz


Put se zaustavlja na Sarenoj Bukvi i 3-4 godine nejde dalje jer Srebrenica ima dovoljno grade za svoje potrebe,tada MZ Luka na celu sa Kadrijm Begic,trazi od Opcine da se put pomakne bar na Vukoljin-Stan radi istovara robe u svoju kucu i lakse skladiscenja i cuvanja iste.
Opcina zavrsava taj dijo puta istoga ljeta pa se par godina tu i ostalo sto se tice puta a kasnije potrebe za gradom vode put na Mecavni do Karica Tuk radi Tisova Vrta gdje bilo u izobilju grade,put se pomice i na Karicev Vlaz i na Pogledinje,onda MZ trazi da se kakav takav put dovede do Doma Luka i do vode Krusev Do.Ovako je izgledala gradnja makadamskog puta za Luku i Krusev do,moze se reci od lagera do lagera i radi sume a ne radi naroda,jer za narod skoro da i nije Opcina nista nikada uradila.
Ja sam generacija koja je imala svoj vijek na prelazu,reko bih iz kamenog doba u novije doba,jer u nas kraj jos nije stiglo savremeno vrijeme.
Isao sam kao djecak za Dubrovnik i Sarajevo sve iskljucivo makadamskim putem,pamtim kada u BIH uopce nije bilo asvalta.Sluzijo sam JNA u Sloveniji i tada je sva Slovenija bila asvaltirana cak i lovacke staze a ja sam se vratijo u Srebrenicu opet makadamskim putem.Bosna je imala najveci svoj zamah 70--80 godina,vjerovatno zaslugama DZemala Bjedica i Hamdije Pozderca i radi toga oni glave pogubise bas od onih sto i genocid u Srebrenici napravise.Mislijo sam u svoj ovaj dnevnik vise opisati Luku i Krusev-do ali sam odustao radi neki ljudi kojima primjetijo sam smeta sta da se god napise,ma da ja iskljucivo pisem pozitivne stvari kada imenujem nekou osobu.Pamtim najdraze zetve po Luci,duga sijela,asikovnje,bilo je lijepi stvari koje padaju u potpuni zaborav.

Niko nezna kako je Luka dobila svoje ime,sve sto neko kaze su prepostavke,ali neki djelovi se mogu objasniti kao na primjer Grebnice tu je bilo Groblje Bogumila a ono se zvalo Greblje i tu i danas imaju dva ili tri velika spomenika najveca u nasoj okolini a kada su ljudi zakopavali kuce pojavilo se dosta kosti ljudski koje su uredno zakopate.Grebnice su jedine koje govore da je Luka staro selo u BIH.Heraci su dobili ime po Heraku od kojega su nastali Durakovici,takode o Heracima bi se imalo sta pisati jer su izgleda jedini bili naseljeni prije dolaska Muslimana pocetkom 18 vijeka.Poravan je bila nenaseljena i jedina je imala malu ravan po kojoj se i zove Poravan.Lisicine su dobile ime po tome sto su se sadjevali lisicnjaci od suhog lisca za ovce i od toga se zovu danasnje Lisicine.Borija se zovu zbog toga sto su bili borovi po njima od kojih su se izgradile mnoge stare kuce u Luci po dolasku nasih iz Srbije u 17 i 18 vijeku.Ja pamtim kada je i Gvozd bijo naseljen.

Sledeci rad bice opis ljudi sa Vukoljina-Stana koje ja pamtim a vise nisu medu zivim.



Stara Luka ZZSEVODOPAD


Luka


Je puna zanimljivosti koje nikada niko otkrijo nije,niti ce mozda ikada,biti otkrivene.
U Luci ima cak mnogo mezarova od kojih se neki pamte,ali ih nikada niko nije obiljezijo kako treba sem par njih,niti je neko to zapisao.U Luci ima i jedno Groblje koje smo mi davno zvali Sehidsko a ono se nalazi iza Sumarnice i tu je Mezarje od trinest nasi ljudi koji su svi bili u starosnom doba,ali cetnici negledaju na godine.
Tako ja znam za nekoliko mezarova koje bi trebalo svakako obiljeziti bolje:Pored ovih ima i mezar u Stublu,dva na Vukoljinu stanu,jedan covjek i jedna zena su umrli davno od hladnoce,na Drumu jedan,takode od hladnoc, na Radovini jedan,posledica cetnika iz Podravanja,na Gaju jedan,takode posledica cetnika, na Gradenju jedan.
Posledice od poslednjeg rata ja neznam,jer su neka tijela odnosena sa ovi prostora.
Pomenucu covjeka koji je ubijen na Sjeci od strane Podravanjaca.Covjek je naisao na zasjedu cetnicku koja je bila unutar nase linije,sa kojim je bila Merka Sulejmanovic,nju su kasnije razmjenili a ovoga covjeka su odma ubili na stijeni koja se nevidi niodkuda i bacili ga misleci da je pao u veliku provaliju,ja taj dijo dobro znam,nije puno visoko a ispod je suma i suhi potok.Da se znalo ovaj se covjek mogao ukopati ili pronaci,sada je suvise kasno ipak treba mjesto pretraziti....Jer je lahko pristupacno i blizu je puta.Zena koja je pala sa Sarene bukve doli u stjenama je ukopata,lijep gest bi bijo a Nasi klanjaju joj Dzenazu mozda na Sarenoj bukvi.
Jedan covjek iz Luke a jedan iz Krusevdola 40 godina poginuli su na Susici,neznam jesuli ukopani,Halid Zejnilovic je pogino i uredno ukopan pod Gradinama,na domak Crnog potoka,njegov cinimi se brat,pogino pod Vlasenjem tu je nekako ukopan,jedan je covjek umro pod Tresnjevom stijenom.Nekoliko Lucana se utopilo u Drinu,ja znam samo neke:Rizvo,Ibrisim,Zajko,Sabit,Munir sve su to nasi ljudi koje trebamo pamtiti i rahmet him predati.U ovom ratu je osnovano bilo groblje na Vukoljinu stanu i gore ima nekoliko mezarova.
U Gvozdu je potpuno zaraslo groblje,koje u poslednji 20-30 godina niko nikada nije ocistijo.
Na vrh Go down
 
Stara Luka
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Stara prica..
» STARA PRICA
» Stara ljubavna p.
» STARA PRICA
» STARA PRICA

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
WukoljinStan :: Luka-
Idi na: