WukoljinStan

HomeHome  portalportal  GalleryGallery  CalendarCalendar  Kako koristiti ovaj Forum?Kako koristiti ovaj Forum?  TražiTraži  Lista članovaLista članova  Grupe korisnikaGrupe korisnika  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share

Bor

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin

Bor Empty
KomentarNaslov komentara: Bor   Bor Zzzzzr10Sat Apr 20, 2019 7:02 am

Bor u groblju

Pitao sam Avdu,rah. Amidu od moga oca rah. koi je zivio oko 90 godina a umro je 80-h god. u proslom vijeku,cuvali smo skupa 66 i 67 ljeti i ja sam stalno ga zapitkivao svasta,vjerujem da sam bio dosadan,ali nisam to primjecivao na njemu.Jednom ga pitam za ovaj bor,kako si zapamtio ovaj bor?Isto kao i ti,rece Avdo.Jesuli ti pricali,tvoi,stari,kako ga oni pamte,jesu,kako nisu,moj djedo,Saban,kaze da su takav bor zatekli u selu,selo je bilo naseljeno ali i odavno napustano pa je suma bila porasla,svuda je bila suma,samo su 2 covjeka ostala,nisu htjeli da idu sa svojim,jedan Herak i jedan Dobro,dobro je nesto na Gradenju i kasnije nadena mu glava,nesta ga pojelo i zato se ono brdo zove -DOBROVA-GLAVA- A Herak je presao na Islam i ozenili su ga iz K. Dola.
Ima puno prica o selu,svasta se desavalo,dobra i zla a eto i taj bor,kada bi znao pricati,pamti on vise nego ja,pa se nasmija Avdo.Kako se prije radilo da ti samo diete znas.Posijemo u planini psenicu i jecam,uvijek smo morali prvo jecam ovrhti da ima dosta slame da narod ima gdje spavati,kada bude zetva psenice a cura-djevojaka dode i preko 200 da zanju,sijelo pocne uvece i sunce izutra ogrije po kolu a kolo i dalje kola,nece niko kuci.Tako je bor zivio toliko dugo da ga niko nije pamtijo kao mladeg ili malog,ove godine zavrsijo,neko je palijo korov u Groblju,vatra je dosla do stabla,koe bilo osteceno,usled vise puta udaranje groma u njega i tako se bor lahko zapalijo i izgorijo.........

Bor 57240515
Bor 56476710
Bor 56533710Bor Bor11
Na vrh Go down
Vidi profil korisnika

Bor
Na vrh 
Stranica 1/1