WukoljinStan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

WukoljinStan


 
HomeHome  portalportal  GalleryGallery  TražiTraži  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Hamza iz Gacka

Go down 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin




Hamza iz Gacka Empty
KomentarNaslov komentara: Hamza iz Gacka   Hamza iz Gacka Zzzzzr10Sat Mar 21, 2009 4:53 pm

PRICA IZ GACKA

Gacko je okruzeno zanimljivom prirodnm ljepotom pa je tako postalo pogodno i za lova jer u Gatackom okruzenju ima dosta divljaci,posebna atrakcija su divokoze i medvjedi.Vjekovima se u okolini Gacka lovilo pa su na osnovu lovacki prica nastajale i junacke poznate pjesme oko Gacka.Kazu da je tamo lovijo Mujo i Halil i mnogi drugi junaci pa se u poslednje slicne pominju jedan Becir i Hamza iz Gacka.Ova dva poslednja imaju bezbroj svoji prica.Sa Hamzom sam sijelijo sinoc u Shaloti pa mi je dosta takvi prica ispricao koje su sve na svoj ncin lijepe.
Hamza: Jednom ja i Becir poranimo u Kom planinu iznad Gacka.Bila je jesen i lisce je opadalo,kruske divije su zrele pa smo znali i medu njima koja je bolja,usput malo i naberemo u rusak da se nade u sumi.Posto je lisce opadalo,dogovorimo se da ja idem u Komin na zasjedu u Klancu na jednu gredu,nije to neka drvena greda nego bolan mali uski prolaz iznad jedni litica stjena.Dodem ja polahko na zeljeno mjesto i zauzmem svoju poziciju.Vjetar puse sa svih strana,jutro je tek u radanju,ptice se rijetko cuju,pomisli valjda i njima vjetar smeta.Becr treba da se pojavi na jednom brdu odakle ce svojim dolaskom uplasiti divljac koja bi po obicaju prolazila bas ispred mene ali Becira jos nema.Razmisljam da mu se nije sto desilo,trebo se pojaviti i dok mi misli smjenjuju jedna drugu,cuh samo cuvaj se.Hej cuvajj se dobrooo.

Znao sam da je nesto neobicno,malo nado neki zaklon,bar odozgo mi nista nemoze skociti zavrat,ali da to nisu mozda lovocuvari,dali oni idu prema meni,opet nisam siguran.OOH nesto povika,a zatim i drugo nesto slicno u taj cas pred mojim ocima pojavi se medvjed,puska vrisnu a on se zakotrlja sa mumljavinom i pade medu neke grabove,nailazi jednogodisnjak i njega ubijam,pa brzo prepunim pusku kada naide mecka,koja je zinula na mene svom svojom silom,njoj sam skoro pucao u usta a sve to gleda Becir sa jednog brda,naislo je i cetvrto mece ali njega jedino nisam puco.Poslije pucnja mecka se prokrivila i zakotrljala niz velike stijene pa je pala u dolinu gdje su tek pristigli sumski radnici.Mecka se dokotrljala medu njih jos ziva i ako je letila niza stijene jedan skoro kilometar.Dok su radnici razgledali mecku i cudili se koliko je ogromna i kako obavjestiti policiju Becir je sav uzplahiren dotrco meni.Brze bjezimo kuci mecka je sa stijena pala medu radnike,sad ce zvati policiju.Kako te nisu pojeli,mislijo sam da se nes moci odbraniti i ako znam da si veliki majstor.
Usput se dogovorimo da ide on kod sceri,koja je udata daleko u drugo selo i da tamo posvjedoce da je dosao jos sinoc.Znali smo dace odma sumnja pasti na nas dva jer to smo mogli samo uraditi nas dva to svi znaju.Ja odlazim u Mostar gdje sam radijo u Hercegovini i kazem poslovodi de mi pisi za juce dnevnicu.Moras mi Hamza reci sta si to za brljo da znam moguli se braniti.Ispricam poslovodi dogadaj a on mi odma upisa osmicu da sam radijo.

Oko podne dolazi mi policija i pita gdje sam bijo juce?Ja kazem ovdi radijo! Onda je to bijo Becir,:Rece jedan drugom milicioner.
Pred vecer su dosli Becirovoj kuci gdje su nasli samo njegovu suprugu i pitali:De Becir? Zena se napravi da nista nezna pa odgovori: Kod sceri.Kad je otiso?Onda se ona ko izgubi i za tetura.Sta mu se to desilo? Otiso je ima tri dana i ko pokosena pala na zemlju,tako da su policajci dugo vremena proveli dok su joj jedva objasnili da se Beciru nije nista desilo te da oni samo radi kontrole pitaju a Becirova zena ih je odvratila od svake sumlje da je ubijo medede,tako su ostali Gacani ne kaznjeni.Druga prica bice kako su dosli sa ubjenim Srndacem iz krivolova medu lovocuvare.

Na vrh Go down
 
Hamza iz Gacka
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» HAMZA ORLOVIC!!!
» Ema Škaljo i Hamza Alić najbolji sportisti ZDK

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
WukoljinStan :: Lovacke- price-
Idi na: